Пріоритетний напрямок у галузі охорони здоров’я області — первинна медична допомога

PDF Друк
Середа, 26 жовтня 2016, 19:15

Першочерговим завданням, що стоїть перед владою, є наближення кваліфікованої лікарської допомоги до кожного жителя області, особливо в сільській місцевості. Саме на цьому наголосив заступник голови облдержадміністрації  Володимир Кальніченко 25 жовтня на розширеному засіданні колегії облдержадміністрації.

Заступник директора Департаменту охорони здоров’я Тетяна Косовська, доповідаючи на засіданні про стан первинної медико-санітарної допомоги в області, поінформувала, що на даний час на Хмельниччині функціонують 20 районних та Кам’янець-Поділь­ський міський центри ПМСД, а віднедавна ще і Чорноострівський та Меджибізький центри ПМСД.

На сьогодні проведено акредитацію 16 центрів ПМСД та заплановано ще у трьох. До складу центрів ПМСД входять 214 лікарських амбулаторій, з них 147 сіль­ських (у тому числі 144 сімейних) та 67 міських, у тому числі 29 на основній базі центрів ПМСД, 20 – відокремлених у районах, 12 – відокремлених у м. Кам’янець-Подільський та 6 – у м. Хмельницький.

У цілому по області показник забезпеченості амбулаторіями сільського населення становить 2,9 на 10 тис. населення (норматив 3,3), міського – 0,9 (норматив 1,6), тоді як у Білогірському районі – усього 1,5, Новоушицькому – 1,6, Дунаєвецькому – 2,1, Чорноострівській ОТГ – 2.

Відповідно до нормативу в області необхідно створити ще 33 АЗПСМ у сільській місцевості та 40 – у міській. У поточному році планувалося створити 24 АЗПСМ, фактично відкрито 6 ам­булаторій на базі ФАПів сіл Ленківці Шепетівського, Гуменці, Го­лосків, Колибаївка Кам’янець-Подільського районів, у м. Старокостянтинів та на базі поліклінічного відді­лення вузлової лікарні ст. Шепетівка.

У структурі сільських АЗПСМ функціонує 892 фельдшерсько-акушер­ських і фельдшерських пункти (далі – ФАП і ФП) та 85 медичних пунктів тимчасового базування.

Частка коштів медичної субвенції для фінансування центрів ПМСД становить 29% від загального обсягу бюджету охорони здоров’я територій (рекомендовано 30-35%). У розрахунку на 1 жителя видатки медичної субвенції на центри ПМСД становлять 181,8 гривні.

З місцевих бюджетів понад медичну субвенцію для центрів ПМСД у 2016 році виділено 25,1 млн.грн., що у розрахунку на 1 жителя становило 25,37,0 гривень.

Сумарне фінансування ПМСД у розрахунку на 1 жителя у цілому по області становить 207,14 гривні.

Основним напрямом роботи первинної ланки є профілактична робота: нагляд за дітьми та вагітними, диспансерними групами хворих, проведення профілактичних оглядів населення (онкологічних, флюорографічних), імуно­профілактики та туберкулінодіагностики серед дітей.

Обсяги імунопрофілактики населення, у першу чергу дитячого, залежать від поставок вакцин, що закуповуються централізовано. Восени область отри­мала вакцини проти туберкульозу – 68% від річної потреби, дифтерії, правцю, кашлюку – 74%, поліомієліту – 72%, кору, паротиту, червонички – 50%, (на сьогодні відсутня), гепатиту В – 20%, гемофільної інфекції – 100 відсотків.

В умовах скорочення ліжкового фонду цілодобових стаціонарів важли­вим є ефективне використання денних стаціонарів та стаціонарів удома. У центрах ПМСД функціонує 1265 ліжок денного стаціонару, де за півроку проліковано 28630 хворих або 289,8 на 10 тис. населення.

“Представники державних органів влади зобов’язані навіть у сьогоднішній складній ситуації повінстю вирішити питання належної організації надання медичної допомоги населенню області”, – підкреслив Володимир Кальніченко, підсумовуючи обговорення. 

Додати коментар

Захисний код
Оновити