Категорії
Наша історія
Розбудова Хмельницького в 50-х роках XX століття. Життя в місті сьогодні PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:46

Після перемоги в Другій світовій війні та приходу до влади більшовиків, Проскурів зазнає тотальної перебудови. Першою значною зміною в житті міста стало вже друге в його історії перейменування. 16 січня 1954 року назву міста змінено на Хмельницький, а всі найближчі міста та села стали частиною Хмельницької області. В тому ж році було виконано наказ про приєднання до Хмельницького сіл Гречани та Заріччя, внаслідок чого територія обласного центру зросла майже вдвічі. На території міста засновується велика кількість заводів: трансформаторні підстанції, підприємство "Трактородеталь", завод "Катіон" по виробництву конденсаторів, радіозаводи. Зросли обсяги і в легкій промисловості, внаслідок створення текстильних та харчових фабрик. В зв'язку з цим, Хмельницький за дуже короткий термін отримав статус промислового центру всесоюзного значення.

В 50-х роках стрімко зростає рівень освіти мешканців Хмельницького. В обласному центрі було засновано перший в історії ВНЗ - технологічний інститут, котрий сьогодні ми знаємо як Хмельницький університет. На вулицях міста прокладаються перші тролейбусні шляхи, швидко розбудовуються нові мікрорайони. Окрім цього, Хмельницький отримує статус надважливого військово-стратегічного центру України. З 1956 року на території обласного центру постійно перебуває 17 мотострілецька дивізія, з 1961 по 1964 року в Хмельницькому перебуває ракетна дивізія - одна з найпотужніших на той час військових частин у світі. Військову сторінку обласного центру доповнює заснування на його території вищого командного училища артилерійських військ, в якому навчались кадети з усього СРСР. В 90 х роках на базі училища створено академію прикордонних військ України.

 
Життя в Проскурові під час Першої та Другої світової війни PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:45

Після вигнання поляків з території Поділля, український народ так і не отримав змогу самостійно розбудовувати свою державу. Напроти, до влади прийшла Російська імперія, котра за увесь час свого існування на території України, принесла нашим предкам лише біль та страждання. Сказати, що росіяни знущались над українським народом - означає не сказати нічого. Ту ганьбу, з котрою жило населення нашої держави, мабуть, не витримав би ні один народ. Так було до кінця XX століття.

Після утворення та проголошення УНР, сучасний Хмельницький відіграв роль надзвичайно важливого опорного пункту для армії Української Республіки.  На протязі 1919-1920 років тричі в місті перебував уряд УНР. Місто, котре на той час вже називалось Проскурів,  неодноразово відвідували з візитами М. Грушевський, С. Петлюра, Є. Остапенко та інші відомі політики. 10 лютого 1920 року на комітеті більшовиків у Вінниці було прийнято рішення про організацію повстання в населених пунктах Поділля. Однією з головних цілей організації кровопролиття стало захоплення залізничного вокзалу Проскурова. Задля цього більшовики роздали зброю навіть загонам євреїв. Ініціатор повстання секретар комітету губернії Снєгов, був впевнений, що армія більшовиків зможе заволодіти вокзалом уже за кілька днів. Однак, сталось зовсім не так, як очікували росіяни.

 
Роль Плоскирова в українській визвольній війні проти польських магнатів PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:44

Більшість сучасних істориків називають українсько-польською війною історичний період з 1648 по 1657 роки. В цей час на території західних регіонів сучасної України розпочалось збройне повстання українських козаків під проводом відомого полководця, гетьмана Богдана-Зиновія Хмельницького. Проте, незважаючи на такі обмеження в часі істориками, насправді ж війна розпочалась набагато раніше.

Головною передумовою сутичок стало винищення правлячою верхівкою Речі Посполитої не тільки культурної спадщини українського народу, котра була досить багатою та різноманітною вже на той період, але й самого, і без того малочисельного народу нашої країни. Найбільше постраждали від безчинства поляків жителі Подільського повіту, а зокрема, невеличкого містечка Плоскирова.

Наприкінці XVI ст., коли польські магнати вважали, що вони остаточно підкорили український народ, в Плоскирові та на околицях староства почали ширитися чутки про створення могутньої армії козаків, до котрої щоденно приєднуються сотні сміливих українських юнаків. Жителі сучасного Хмельницького дуже сподівались на підтримку новоствореного війська, а тому на деякий час припинили свої вилазки до маєтків шляхтичів. Проте військо козаків формувалось, а разом з тим навали та агресія поляків все більше зростали. Вже в середині XVII ст. абсолютно всі соціальні верстви населення України зазнали величезних утисків.

 
Містечко Плоскирів в період з 1493 по 1793 роки PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:43

Після того, як невеличке селище Плоскирів на території Подільського воєводства перейшло до влади роду Бедрихів, місцеві жителі одразу ж відчули на собі великі зміни. Період стрімкої розбудови населеного пункту розпочався в 1493 році. Більше того, Плоскирів доволі швидко отримав статусу міста, а згодом і адміністративного центру Плоскирівського староства. Кінець XV - початок XVI став часом розквіту містечка, чисельність жителів котрого тоді становила близько 3 тис. чоловік. На території населеного пункту з'являються цехи, розвивається торгівля та ремесла, організовуються базари. Все було б добре для населення містечка, проте їм завжди заважали чисельні загарбники, напади котрих спустошували та грабували місцеве населення. У другій половині XVI ст. населений пункт разом з його економікою та жителями перейшов до влади знаної шляхетської родини Влодеків. Першим власником Плоскирова став старший з шляхетської родини, відомий кам'янецький староста та хорунжий Мацей Влодек, в котрого на той час була репутація одного з найталановитіших воєначальників у війську Речі Посполитої. Після нього містечком заволодів його син Станіслав Влодек, котрий, декілька років потому, отримав звання галицького та коломийського старости та белзького воєводи. В другій половині XVII ст. населений пункт перейшов до власності ще однієї відомої в Польщі родини Зайомських. За часи володіння Плоскировом представниками цієї родини, населеним пунктом правили такі відомі особистості, як Томаш Зайомський - відомий воєначальник, котрий мав велику довіру короля Польщі. Згодом Плоскировом та всім староством правив ще один відомий на той час член шляхетської родини - Анджей Зайомський, довірений канцлер короля.

 
Історія заснування селища Плоскирів (сучасне м. Хмельницький) PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:42

У кожного населеного пункту нашої держави є своя історія, котра починається з початку його заснування. Відомості про ті часи дійшли до наших днів у формі історичних фактів, про те далеко не про всі міста ми сьогодні знаємо стільки, скільки би нам того хотілось. Про історію заснування таких населених пунктів ми дізнаємось з легенд та оповідей. Саме до числа таких міст належить Хмельницький - обласний центр, котрий має більш ніж 600-річну історію.

Про дату заснування Хмельницького сучасним історикам відомо дуже мало. Як стверджують достовірні джерела, територію краю здавна населяли різні племена кочівників, котрі, розташовуючись на місцевості області, залишались тут назавжди. Це й не дивно, адже земля Хмельницької області й сьогодні відзначається своєю родючістю. Рельєф краю переважно рівнинний, більшість територія вкрита лугами, а це давало змогу майже круглий рік випасати худобу. До того ж клімат області помірний, теплий, і навіть взимку племена почували себе затишно.

Під час археологічних розкопок, котрі проводились на території області на протязі останніх кількох десятиліть, було виявлено прямі докази тому, що територія регіону була заселена ще в 2 тис. до н. е. Так, історики знайшли безцінні бронзові знаряддя праці в східній частині мікрорайону Лазневе. До цього часу ідеально збереглись декілька курганів, датованих періодом перебування в Україні скіфів. Два таких насипи знаходяться в південно-східній частині мікрорайону Ракове, а один - на території мікрорайону Заріччя.

Що ж стосується самого обласного центру, то можна з впевненістю сказати лише те, що його давня історія починається від заснування невеличкого селища Плоскирівці (в деяких наукових кругах - Плоскирівці). Нажаль, точну дату заснування сучасного Хмельницького невідомо, проте достовірні джерела підтверджують існування Плоскирова вже в першій половині XV ст. В той період територія Поділля стала основним предметом суперечок між польськими вельможами та литовськими князями. В результаті, власниками регіону стали поляки, котрі одразу ж почали вводити серед мирного населення свої правила. Король Речі Посполитої Владислав II Ягайло поділив територію краю між своїми спадкоємцями та близькими родичами. В 1431 році король надав польській шляхті деякі привілеї. В переліку документів, датованих тим періодом, можна знайти і селище Плоскирів, правління котрим було передано шляхтичу Янові Чанстуловському. Згідно з джерелами, разом  з селищем, король надав вельможі 100 гривень, як початковий каптал для вкладів та розвитку населеного пункту. В роки правління спадкоємця польської Корони Владислава III право власності шляхти на Плоскирів підтвердилось вдруге. Згідно з цим джерелом, місто так і не змінилось ні територіально, ні в економічному плані.

Загалом, як стверджує більшість істориків, Плоскирів залишався невеликим селищем на протязі значного періоду. Згідно з "Реєстром димів воєводства Подільського", датованого 1493 роком, на території поселення знаходилось всього 7 димів (дворів). В другій половині XV ст., в зв'язку х без діянням Чанстуловського по розвитку селища, Плоскирів перейшов до складу маєтків роду Бедрихів, котрій на той час мав статус однієї з найбагатших сімей Польщі. Після того, впродовж довгого часу володарем населеного пункту був Микола Бедрих, котрий також відомий як перший кам'янецький каштелян.