Категорії

Історія заснування селища Плоскирів (сучасне м. Хмельницький)

PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:42

У кожного населеного пункту нашої держави є своя історія, котра починається з початку його заснування. Відомості про ті часи дійшли до наших днів у формі історичних фактів, про те далеко не про всі міста ми сьогодні знаємо стільки, скільки би нам того хотілось. Про історію заснування таких населених пунктів ми дізнаємось з легенд та оповідей. Саме до числа таких міст належить Хмельницький - обласний центр, котрий має більш ніж 600-річну історію.

Про дату заснування Хмельницького сучасним історикам відомо дуже мало. Як стверджують достовірні джерела, територію краю здавна населяли різні племена кочівників, котрі, розташовуючись на місцевості області, залишались тут назавжди. Це й не дивно, адже земля Хмельницької області й сьогодні відзначається своєю родючістю. Рельєф краю переважно рівнинний, більшість територія вкрита лугами, а це давало змогу майже круглий рік випасати худобу. До того ж клімат області помірний, теплий, і навіть взимку племена почували себе затишно.

Під час археологічних розкопок, котрі проводились на території області на протязі останніх кількох десятиліть, було виявлено прямі докази тому, що територія регіону була заселена ще в 2 тис. до н. е. Так, історики знайшли безцінні бронзові знаряддя праці в східній частині мікрорайону Лазневе. До цього часу ідеально збереглись декілька курганів, датованих періодом перебування в Україні скіфів. Два таких насипи знаходяться в південно-східній частині мікрорайону Ракове, а один - на території мікрорайону Заріччя.

Що ж стосується самого обласного центру, то можна з впевненістю сказати лише те, що його давня історія починається від заснування невеличкого селища Плоскирівці (в деяких наукових кругах - Плоскирівці). Нажаль, точну дату заснування сучасного Хмельницького невідомо, проте достовірні джерела підтверджують існування Плоскирова вже в першій половині XV ст. В той період територія Поділля стала основним предметом суперечок між польськими вельможами та литовськими князями. В результаті, власниками регіону стали поляки, котрі одразу ж почали вводити серед мирного населення свої правила. Король Речі Посполитої Владислав II Ягайло поділив територію краю між своїми спадкоємцями та близькими родичами. В 1431 році король надав польській шляхті деякі привілеї. В переліку документів, датованих тим періодом, можна знайти і селище Плоскирів, правління котрим було передано шляхтичу Янові Чанстуловському. Згідно з джерелами, разом  з селищем, король надав вельможі 100 гривень, як початковий каптал для вкладів та розвитку населеного пункту. В роки правління спадкоємця польської Корони Владислава III право власності шляхти на Плоскирів підтвердилось вдруге. Згідно з цим джерелом, місто так і не змінилось ні територіально, ні в економічному плані.

Загалом, як стверджує більшість істориків, Плоскирів залишався невеликим селищем на протязі значного періоду. Згідно з "Реєстром димів воєводства Подільського", датованого 1493 роком, на території поселення знаходилось всього 7 димів (дворів). В другій половині XV ст., в зв'язку х без діянням Чанстуловського по розвитку селища, Плоскирів перейшов до складу маєтків роду Бедрихів, котрій на той час мав статус однієї з найбагатших сімей Польщі. Після того, впродовж довгого часу володарем населеного пункту був Микола Бедрих, котрий також відомий як перший кам'янецький каштелян.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити