Категорії

Містечко Плоскирів в період з 1493 по 1793 роки

PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:43

Після того, як невеличке селище Плоскирів на території Подільського воєводства перейшло до влади роду Бедрихів, місцеві жителі одразу ж відчули на собі великі зміни. Період стрімкої розбудови населеного пункту розпочався в 1493 році. Більше того, Плоскирів доволі швидко отримав статусу міста, а згодом і адміністративного центру Плоскирівського староства. Кінець XV - початок XVI став часом розквіту містечка, чисельність жителів котрого тоді становила близько 3 тис. чоловік. На території населеного пункту з'являються цехи, розвивається торгівля та ремесла, організовуються базари. Все було б добре для населення містечка, проте їм завжди заважали чисельні загарбники, напади котрих спустошували та грабували місцеве населення. У другій половині XVI ст. населений пункт разом з його економікою та жителями перейшов до влади знаної шляхетської родини Влодеків. Першим власником Плоскирова став старший з шляхетської родини, відомий кам'янецький староста та хорунжий Мацей Влодек, в котрого на той час була репутація одного з найталановитіших воєначальників у війську Речі Посполитої. Після нього містечком заволодів його син Станіслав Влодек, котрий, декілька років потому, отримав звання галицького та коломийського старости та белзького воєводи. В другій половині XVII ст. населений пункт перейшов до власності ще однієї відомої в Польщі родини Зайомських. За часи володіння Плоскировом представниками цієї родини, населеним пунктом правили такі відомі особистості, як Томаш Зайомський - відомий воєначальник, котрий мав велику довіру короля Польщі. Згодом Плоскировом та всім староством правив ще один відомий на той час член шляхетської родини - Анджей Зайомський, довірений канцлер короля.

Як відзначають історики, саме через те, що містечко довгий період знаходилось у власності роду Зайомських, деякі елементи родинного гербу під назвою "Єліта" можна помітити на міському гербі Хмельницького - 3 схрещені стріли на блакитному фоні, вістря середньої стріли скероване вниз, а вістря двох крайніх стріл підняті вгору.

В період Визвольної війни народу України під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, невеличке містечко Плоскирів багато разів опинялось в епіцентрі бойових дій між козаками та польським військом. Саме ця війна стала останньої каплею в чаші терпіння багатостраждалого населення Плоскирова, котре, мало того, що кілька разів змінювало свої звички внаслідок указів різних володарів, та ще й зазнавало значного тиску від загарбників з боку Османської імперії та королівства Австрії. Як зазначають історичні джерела, з 1794 року значна частина і без того малочисельного населення Плоскирова почала покидати свої домівки та шукати притулку в інших, більш віддалених від території бойових дій, населених пунктах або ж взагалі перетинало кордони Речі Посполитої та починало нове життя в інших країнах. Саме так Плоскирів покинуло майже 25 сімей.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити