Категорії

Роль Плоскирова в українській визвольній війні проти польських магнатів

PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:44

Більшість сучасних істориків називають українсько-польською війною історичний період з 1648 по 1657 роки. В цей час на території західних регіонів сучасної України розпочалось збройне повстання українських козаків під проводом відомого полководця, гетьмана Богдана-Зиновія Хмельницького. Проте, незважаючи на такі обмеження в часі істориками, насправді ж війна розпочалась набагато раніше.

Головною передумовою сутичок стало винищення правлячою верхівкою Речі Посполитої не тільки культурної спадщини українського народу, котра була досить багатою та різноманітною вже на той період, але й самого, і без того малочисельного народу нашої країни. Найбільше постраждали від безчинства поляків жителі Подільського повіту, а зокрема, невеличкого містечка Плоскирова.

Наприкінці XVI ст., коли польські магнати вважали, що вони остаточно підкорили український народ, в Плоскирові та на околицях староства почали ширитися чутки про створення могутньої армії козаків, до котрої щоденно приєднуються сотні сміливих українських юнаків. Жителі сучасного Хмельницького дуже сподівались на підтримку новоствореного війська, а тому на деякий час припинили свої вилазки до маєтків шляхтичів. Проте військо козаків формувалось, а разом з тим навали та агресія поляків все більше зростали. Вже в середині XVII ст. абсолютно всі соціальні верстви населення України зазнали величезних утисків.

В зв'язку з цим, 21 січня 1648 року невеликий загін козаків під проводом гетьмана Богдана Хмельницького здійснив першу збройну вилазку до дніпровського острова Базавлук. Через декілька місяців велика частина козаків з Січі знаходилась на окраїнах Плоскирова. За невеликий період війська Запорізької Січі здійснили те, що до цього не вдавалось ні одному збройному угрупуванню українців. Кілька сотень кілометрів було захоплено козаками, а вцілілі польські війська з поразкою повернулись на території Речі Посполитої. Варто відзначити, що під час відступу поляків, значну їх частину було знищено першими партизанським загонами Плоскирова. Люте населення містечка, котре зазнало величезної кривди від магнатів, робило з переможеними і наляканими поляками все, що хотіло. Частину їх було вбито на підході до Плоскирова, інші - взяті в полон а потім повішені в центрі містечка. Юнаки з Плоскирова не тільки забрали собі зброю та артилерію втікаючого війська Польської корони, але й повернули собі частину грошей, майже всю худобу.

Про такий героїзм молодих хлопців з невеликого і невідомого  на Січі містечка дізнався український гетьман. Він одразу ж відвідав Плоскирів та віддав наказ про негайну реконструкцію населеного пункту. Також гетьман вирішив укріпити стіни населеного пункту, тому залишив на території міста частину свого війська. Головним завданням козаків спочатку було зведення міцних стін та риття ровів, а потім захист Плоскирова та патрулювання території староства.

Таким чином, українські історики не дарма відзначають сучасний Хмельницький, як місто, яке вже в XVI столітті зіграло величезну роль в становленні України. І не дарма, адже внесок Плоскирова був неоціненний: тисячі людських жертв, втрати майна на сотні карбованців, сльози матерів та дочок, котрі не впали на українську землю даремно - все це стало передумовою того, що населення регіону нарешті наважилось чинити опір загарбникам, а не перебувати під їх тиском, як було на протязі 400 років до цього.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити