Категорії

Розбудова Хмельницького в 50-х роках XX століття. Життя в місті сьогодні

PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:46

Після перемоги в Другій світовій війні та приходу до влади більшовиків, Проскурів зазнає тотальної перебудови. Першою значною зміною в житті міста стало вже друге в його історії перейменування. 16 січня 1954 року назву міста змінено на Хмельницький, а всі найближчі міста та села стали частиною Хмельницької області. В тому ж році було виконано наказ про приєднання до Хмельницького сіл Гречани та Заріччя, внаслідок чого територія обласного центру зросла майже вдвічі. На території міста засновується велика кількість заводів: трансформаторні підстанції, підприємство "Трактородеталь", завод "Катіон" по виробництву конденсаторів, радіозаводи. Зросли обсяги і в легкій промисловості, внаслідок створення текстильних та харчових фабрик. В зв'язку з цим, Хмельницький за дуже короткий термін отримав статус промислового центру всесоюзного значення.

В 50-х роках стрімко зростає рівень освіти мешканців Хмельницького. В обласному центрі було засновано перший в історії ВНЗ - технологічний інститут, котрий сьогодні ми знаємо як Хмельницький університет. На вулицях міста прокладаються перші тролейбусні шляхи, швидко розбудовуються нові мікрорайони. Окрім цього, Хмельницький отримує статус надважливого військово-стратегічного центру України. З 1956 року на території обласного центру постійно перебуває 17 мотострілецька дивізія, з 1961 по 1964 року в Хмельницькому перебуває ракетна дивізія - одна з найпотужніших на той час військових частин у світі. Військову сторінку обласного центру доповнює заснування на його території вищого командного училища артилерійських військ, в якому навчались кадети з усього СРСР. В 90 х роках на базі училища створено академію прикордонних військ України.

В 1991 році по вулицях Хмельницького проходять масові мітинги на підтримку проголошення незалежності України. Вже в той період обласний центр був одним з найбільших торгівельних центрів Європи. На сьогоднішній день в місті функціонує величезний ринковий комплекс: 24 окремих речових ринки, розміщені на міській території, площею 18 гектарів.

Не можливо не відзначити й величезні зміни в культурному житті Хмельницького. Справжньою гордістю міста сьогодні є всесвітньо відомий танцювальний колектив  - ансамбль "Подолянчик". Також потрібно відзначити моно-театр "Кут", котрий за час свого існування здобув величезну кількість премій на європейських конкурсах. До наших днів в Хмельницькому успішно діє школа іконопису "Нікош", великий органний зал, а оригінальні скульптури та монументи завжди привертають увагу гостей міста.

Не дивлячись на те, що на протязі майже 600 років населений пункт перебував під шаленим тиском чисельних загарбників, місцеве населення в різні історичні періоди ніколи не покладало рук, та до останнього подиху боролось за свою свободу. В цьому можна переконатись з історичних фактів про боротьбу мешканців Плоскирова в період визвольної війни проти поляків, це доведено відомостями про роль Проскурова під час Першої та Другої світової війни. Сьогодні Хмельницький цілком заслужено переживає період розквіту те перебудови, та не дарма визнаний одним з найважливіших торгівельних центрів Європи. Мешканці обласного центру - це зажди привітні люди, котрі безмежно люблять своє рідне місто та поважають його історію.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити