Категорії
Визначні місця
Державний заповідник "Самчики" - уособлення розкоші архітектурно-паркового мистецтва PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:57

Мабуть, ніщо так не тішить око туриста, як величні архітектурні ансамблі, розміщені під кронами багатовікових дерев. Розкішні древні палаци одним лише своїм виглядом можуть розказати чимало легенд про життя на території нашої країни в середньовічні часи, вони й досі пам'ятають придворні інтриги вельмож, та зберігають таємниці про ті історичні факти, котрі, непевне, втрачені для нас назавжди.

Перебуваючи в Хмельницькій області, неможливо відмовити собі в задоволенні відвідати розкішний палацово-парковий ансамбль "Самчики", котрий знаходиться на схід від міста Старокостянтинова. Завдяки тому, що комплекс прекрасно зберігся до наших днів, його в минулому столітті в ньому було налагоджено роботу музею.

Початком розбудови комплексу історики вважають XVIII століття. Саме 1725 році був побудований Старий палац, котрий згодом облаштовував польський вельможа Ян Хоєцький. Незважаючи на всі старання шляхтича якнайкраще оздобити будівлю, коштів для закінчення оформлення фасадів у нього не вистачило, і через невиразний вигляд наступні покоління мешканців комплексу використовували Старий палац під службові приміщення.

 
Кам'янець-Подільський замок: один з найдревніших замкових комплексів в України PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:56

Мабуть кожен з нас мав можливість побувати у мальовничому районному центрі Кам'янці-Подільському, що на Хмельниччині. А хто ще не був у цьому старовинному місті, обов'язково повинен відвідати його, адже саме тут знаходиться одна з найвідоміших фортець нашої країни - Кам'янець-Подільський замок, оспіваний свого часу у багатьох піснях українських козаків. На сьогоднішній день достеменно відома лише половина історії фортеці, натомість інша частина вкрита таємниця та легендами.

Вже в період правління Подільського князя в XV столітті фортеця представляла собою найміцнішу та найнадійнішу частину оборонних укріплень міста Кам'янець. На протязі тривалого часу українські історики вважали, що періодом заснування замку слід вважати XIV століття, проте нещодавно було знайдено стародавні рукописи, котрі засвідчують, що фортифікаційні украплення знаходились на цій території набагато раніше - в XII столітті. Увесь архітектурний ансамбль фортеці складається з 2-ох основних частин: замку та міської фортифікації. Окрім цього, споруду самого замку також можна розділити на 2 частини: більш старішу з високими вежами, та нову частину, з валами та ровами.

 
Нелегка доля Покровської церкви-фортеці на Хмельниччині PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:55

На території нашої Батьківщини залишилось чимало духовних храмів, проте дуже незначна частина з їх кількості представляє собою церкви зі справжнісінькими фортифікаційними укріпленнями. Одним з таких храмів є Покровська церква в селі Сутківці, що на Хмельниччині. Історія величної споруди бере свій початок ще в XV столітті. Коли побудовано храм - достеменно невідомо нікому, проте історики знайшли докази того, що в 1476 році невеличка фортеця на території сучасних Сутківців була перебудована в церкву. На першому поверсі споруди зодчі того часу облаштували нервюри та готичні щипці. На початку XVI століття стіни першого поверху церкви-фортеці було розписано фресками.

В середині XVIII століття, на подвір'ї біля церкви було споруджено невеличку дзвіницю. Після довгих років існування, виникла необхідність хоча б частковому відновленні споруди, тому перші роботи по реставрації храму розпочались вже в 1894 році. В 1903 році було закінчено роботу реконструкцію здавалося б втрачених назавжди елементів фасаду фортеці. З того часу Покровський храм набув рис, характерних для духовних споруд єпархіальної Російської імперії, втративши натомість суворі барокові та готичні форми. Трохи пізніше, а саме в період з 1939 по 1942 роки включно, храм довелось закрити внаслідок антирелігійних гонінь українського народу радянською владою. З 1946 по 1989 роки подібна ситуація повторилась вдруге.

 
Середньовічна фортеця на території Хмельницької області - Меджибізький замок PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:54

На території Хмельницької області знаходиться величезна кількість величних замків, котрі відіграли значну роль в становленні регіону. Свого часу в кожному з них відбувались кровопролитні бої, в котрих жителі укріплень захищали честь та волю України. Однією з найвеличніших фортець, котра в різні часи опинялась в епіцентрах жорстоких боїв, є Меджибізький замок, котрий і досі всім своїм сумним виглядом нагадує про нелегку історію нашого народу. Замок має велику культурну цінність, адже є пам'яткою фортифікаційної архітектури XVI ст. Більшість будинків, що знаходяться за стінами укріплень, були побудовані в стилі Ренесанс.

Меджибізька фортеця споруджена на території мису, котрий утворюють річки Бужок та Пд. Буг. Зверху територія замку та прилеглих будинків має форму видовженого трикутника, оточеного могутніми стінами і вежами по кутам. Можна відзначити, що вежі значно виступають за лінії стін фортеці. Подвір'я замку видовжене на 130 метрів, найбільша його ширина складає 85 м, а загальна площа двору за стінами фортеці - близько 0, 75 га. Муровані стіни замку надзвичайно потужні, їх товщина складає приблизно 4 метри, а висота в окремих місцях досягає 17 м.

 
Майдан Незалежності - єдина площа на території обласного центру PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:53

Хмельницький - це красивий обласний центр України, на території котрого знаходиться велика кількість визначних пам'яток архітектури, та лише одна, проте величезна по розмірам площа, куди сходяться корінні жителі та гості міста. Головний майдан міста, котрий отримав назву майдану Незалежності, є місцем, на котрому одночасно збирається величезна кількість місцевих жителів та приїжджих.

Сучасних своїх розмірів та вигляду гігантського чотирикутника, котрий до речі є повністю ізольованим від руху транспорту, найбільша площа Хмельницького набула в 1960 році в період, коли в місті споруджувався Будинок Рад. Сьогодні в цій споруді засідають члени Хмельницької обласної ради. В 1967 році майдан було названо на честь В. І. Леніна, а в 1970 році на території площі йому було встановлено пам'ятник. Авторами скульптури стали відомі українські майстри Є. Перехресть та В. Ігнащенко,   З часів створення площі, це місце стало основним пунктом зустрічей та прогулянок місцевих жителів, незалежно від їх віку та вподобань. На околицях майдану знаходиться велика кількість кафе та барів зі зручними літніми майданчиками, розмістившись під парасольками котрих, можна на мить сховатись від літньої спеки та посмакувати прохолоджуючими напоями.

 
Роль Хмельницької обласної філармонії в культурному розвитку краю PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:52

Споруду Хмельницької обласної філармонії - визначного культурного осередку області - можна знайти на невеликій території, котра знаходиться на перетині вулиць Гагаріна та Кам'янецької. Минулого століття на цій місцевості знаходилась Кінна площа, названа так  через основний через основний спосіб пересування людей в тодішньому Хмельницькому - верхи та на каретах. в котрі запрягались коні. З часом площа все більше забудовувалась одноповерховими особняками. а в 1960 році було споруджено дім, котрий призначався для проведення концертів музичних ансамблів та хорів. Спеціально для цього в будинку філармонії було створено та оздоблено зал на 750 чоловік.

Однак історія обласної філармонії в Хмельницькому починається декількома десятиліттями раніше. В 1938 році в тодішньому адміністративному центрі - Кам'янці-Подільському, формується декілька музичних колективів, серед яких естрадно-концертна група, капела бандуристів, ансамблю пісні і танцю та музичний лекторій. Пізніше, коли статус обласного центру присвоюється місту Проскурів (сучасний Хмельницький), всі ці колективі перемістились до новопризначеного адміністративного центру.

 
Хмельницький обласний ляльковий театр: сучасний заклад для культурного розвитку дітей PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:51

Одне з найкрасивіших сучасних культурних закладів Хмельниччини - обласний ляльковий театр, було засновано в 1970 році відомим культурним діячем України Сергієм Єфремовим. З того часу в приміщеннях театру постійно ставляться прекрасні вистави, котрі призначені як для дітей, так і для дорослої аудиторії. Найактивніший етап розвитку лялькового театру пройшов в період постановки таких шедеврів, як "Стійкий олов'яний солдатик" автора В. Данилевича, "Божественна комедія" від І. Штока, та "Егле - королева вужів" С. Неріс. Відвідувачі, котрі вже мали можливість побувати на виставах театру, дуже тепло відгукуються про творчий колектив Леоніда Попова, котрий був директором закладу з 1976 по 1989 роки. Тодішній керівник театру запам'ятався публіці такими виставами, як "Золоторогий олень", "Маленький принц", "Дванадцять", "Василькові рушнички".

Наприкінці 80-х років на роботу до театру влаштувались художник М. Ніколаєв та відомий в Україні режисер Сергій Брижань. З початку своєї роботи митці почали брати активну участь не тільки у постановці вистав, але й в акціях, котрі проводились з ціллю заохочень до лялькової творчості маленьких глядачів з Хмельницька та області. Для них працівники театру ставили такі відомі серед українців казки, як "Івасик-Телесик", "Хом'ячок та північний вітер".

 
Споруда Хмельницької обласної ради: місце, де вирішуються найважливіші питання PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:50

Не дивлячись на те, що історія міста Хмельницького бере свій початок ще з давніх часів, старовинних споруд в обласному центрі залишилось не так вже й багато. В зв'язку з постійними війнами та повстаннями, в епіцентрі яких знаходилось місто, майже всі архітектурні пам'ятники древніх часів були вщент зруйновані. Саме тому в Хмельницькому надзвичайно важко відшукати ті споруди, котрі б складали цінність для досліджень в історичних цілях.

Розбудова Хмельницького розпочалась лише за часів влади СРСР, тобто в 60-70-х роках XX століття. В той час околиці та центральна частина Хмельницького почали набувати того вигляду, котрий ми можемо бачити в наші дні. Для розбудови та реконструкції обласного центру були запрошені художники та архітектори з Києва. Велика кількість гостей міста відзначають, що Хмельницький має вигляд доволі непривітного міста. В таких коментарях про архітектуру міста дійсно є щось правдиве і в цьому немає нічого несподіваного, адже радянські забудовники завжди дуже мало уваги приділяли зовнішньому вигляду будинків. Проте, більшість будівель все ж зберегли свій величний вигляд, і до них відноситься споруда Хмельницької обласної адміністрації, котра була побудована в 1954 році. Кожного дня в приміщеннях обласної ради Хмельницького кипить робота, адже тут вирішуються всі питання обласного значення. До складу Хмельницької області відноситься 20 районів, на території котрих розташовано 1452 населених пункти. В зв'язку з такою великою чисельністю міст і сіл, підпорядкованих обласному центру, стає зрозуміло, в чому полягає основна функція Хмельницької обласної ради.

 
Парк ім. Т. Шевченка: найулюбленіше місце відпочинку жителів Хмельницького PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:49

Одним з  найпопулярніших місць серед жителів Хмельницького є парк ім. Т. Шевченка - мальовничий куточок, частинка міста, в котрій можна прогулятись по охайно викладених доріжках, подихати свіжим повітрям та поспілкуватись з друзями. Саме в парк Шевченка приходять випускники та щойно створені подружні пари, щоб влаштовувати гучні фотосесії на фоні цвітучих квітників. В парковій зоні розташовані веселі атракціони для дітей, котрі завжди радо приходять сюди зі своїми батьками.

Територія, на котрій розміщується сучасний парк ім. Т. Шевченка, в період з XVI по XVIII століття вважалась околицею теперішнього обласного центру. Тоді місто називалось Проскурів, та було визначним торгівельним центром. Саме в цій місцевості ріс дубовий гай, а неподалік знаходився луг, на котрому місцеве населення пасло худобу. План забудови населеного пункту, затверджений тодішньою владою, передбачав створення великої торгівельної площі, де одразу могла б зібратись велика кількість приїжджих купці. Згідно з планом, частину дерев потрібно було спиляти та викорчувати. По периметру ринку були встановлені торгові лавки, а в центральній частині площі залишався вільний простір, де дозволялось торгувати прямо з возів. Ринкову площу назвали Хлібною. Саме на тій площі завжди збиралась найбільша кількість людей різних національностей, і не тільки для торгівлі в періоди ярмарку, але й у вихідні для обговорення останніх новин.

 
Величний пам'ятник покровителю Хмельницького PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:48

Жителі Хмельницького з давніх часів всіляко прославляють свого покровителя, українського героя, в честь котрого і назване їх рідне місто. І великим підтвердженням поваги та любові до Богдана Хмельницького є встановлений йому в 1993 році пам'ятник, котрий зображає гетьмана, сидячого на своєму вірному коні. Жителі Хмельницького вважають пам'ятник своєрідною візитівкою міста. І не дарма, адже скульптура відображає не тільки гордого гетьмана, котрий впродовж свого життя воював з польськими магнатами за незалежність своєї держави. Пам'ятник демонструє всю велич українського народу, для котрого свобода завжди була найбільшим привілеєм.

Авторами відомого пам'ятника стали українські скульптори - М. Копил та В. Борисенко. Основним матеріалом для створення пам'ятника була обрана бронза. Завдяки майстерній роботі, гетьман зображений істинним правителем, котрий піднявши свою булаву, закликає вірне йому військо йти вперед, за своєю волею та незалежністю. Багато приїжджих дуже часто запитують корінних жителів, чому скульптори зобразили гетьмана саме таким чином - сидячого на коні з високо піднятою булавою. Відповідь доволі проста: спочатку пам'ятник планувалось встановити на високому пагорбі. Там його можна було побачити жителям околиць обласного центру. Проте плани організаторів встановлення змінились, і сьогодні пам'ятник розташований на перетині вулиць Гагаріна та Кам'янецької.