Категорії

Нелегка доля Покровської церкви-фортеці на Хмельниччині

PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:55

На території нашої Батьківщини залишилось чимало духовних храмів, проте дуже незначна частина з їх кількості представляє собою церкви зі справжнісінькими фортифікаційними укріпленнями. Одним з таких храмів є Покровська церква в селі Сутківці, що на Хмельниччині. Історія величної споруди бере свій початок ще в XV столітті. Коли побудовано храм - достеменно невідомо нікому, проте історики знайшли докази того, що в 1476 році невеличка фортеця на території сучасних Сутківців була перебудована в церкву. На першому поверсі споруди зодчі того часу облаштували нервюри та готичні щипці. На початку XVI століття стіни першого поверху церкви-фортеці було розписано фресками.

В середині XVIII століття, на подвір'ї біля церкви було споруджено невеличку дзвіницю. Після довгих років існування, виникла необхідність хоча б частковому відновленні споруди, тому перші роботи по реставрації храму розпочались вже в 1894 році. В 1903 році було закінчено роботу реконструкцію здавалося б втрачених назавжди елементів фасаду фортеці. З того часу Покровський храм набув рис, характерних для духовних споруд єпархіальної Російської імперії, втративши натомість суворі барокові та готичні форми. Трохи пізніше, а саме в період з 1939 по 1942 роки включно, храм довелось закрити внаслідок антирелігійних гонінь українського народу радянською владою. З 1946 по 1989 роки подібна ситуація повторилась вдруге.

Після розпаду СРСР, храм довелось ремонтувати. Коштів на це виділено не було, тому за роботу взялись місцеві мешканці. Але й вони не змогли привести храм до порядку, лише поштукатуривши його цементним розчином ззовні та зсередини. Така "реставрація" призвела до значних руйнацій стін фортеці, і вже в 2006 році фахівці-архітектори відзначили, що стан Покровської церкви дуже складний та потребує капітального ремонту.

В 2007-2009 роках було проведено капітальний ремонт внутрішніх та зовнішніх стін церкви-фортеці, внаслідок яких споруда набула сучасних рис. Кошти на проведення реставрації було виділено з фонду Міністерства регіонального розвитку. Цьому в значній мірі сприяли церковна громада Сутківців та Ярмолинецька районна адміністрація.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити