Категорії

Державний заповідник "Самчики" - уособлення розкоші архітектурно-паркового мистецтва

PDF Друк
Середа, 20 серпня 2014, 10:57

Мабуть, ніщо так не тішить око туриста, як величні архітектурні ансамблі, розміщені під кронами багатовікових дерев. Розкішні древні палаци одним лише своїм виглядом можуть розказати чимало легенд про життя на території нашої країни в середньовічні часи, вони й досі пам'ятають придворні інтриги вельмож, та зберігають таємниці про ті історичні факти, котрі, непевне, втрачені для нас назавжди.

Перебуваючи в Хмельницькій області, неможливо відмовити собі в задоволенні відвідати розкішний палацово-парковий ансамбль "Самчики", котрий знаходиться на схід від міста Старокостянтинова. Завдяки тому, що комплекс прекрасно зберігся до наших днів, його в минулому столітті в ньому було налагоджено роботу музею.

Початком розбудови комплексу історики вважають XVIII століття. Саме 1725 році був побудований Старий палац, котрий згодом облаштовував польський вельможа Ян Хоєцький. Незважаючи на всі старання шляхтича якнайкраще оздобити будівлю, коштів для закінчення оформлення фасадів у нього не вистачило, і через невиразний вигляд наступні покоління мешканців комплексу використовували Старий палац під службові приміщення.

Наступним власником маєтку став гайсинський староста Петро Чечель, котрий прожив у палаці до 1843 року. Саме за життя полководця, маєток значно змінився у розмірах та зовнішньому вигляді. Староста піклувався про кожну дрібницю всередині та зовні свого житла, тому виділив кошти на спорудження нового палацу, 2-ох флігелів, розкішної в'їзної брами, оранжереї з теплицями та декількох сараїв. Полковник також віддав наказ про зведення по периметру маєтку високих кам'яних мурів.

Пізніше для палацово-паркового комплексу настають вкрай важкі часи. Територія Хмельницької області стає епіцентром міжусобиць всередині Польщі, особливо страждає від цього палац, в котрому постійно змінюються мешканці. Зрозуміло, що це ніяк не могло посприяти процвітанню та розбудові маєтку. Особливо великих руйнацій комплекс зазнав в повоєнний час. Радянська влада бажала знищити всі культурні цінності, котрі складали цінність для втомленого війнами українського народу. Після розпаду СРСР, 15 серпня 1990 року Хмельницький облвиконком прийняв рішення про створення на території комплексу відділу краєзнавчого музею. 5 серпня 1997 року Кабінет Міністрів України приймає рішення про присвоєння маєткові "Самчики" статусу Державного історико-культурного заповідника.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити